petak, 23. kolovoza 2019.

Što me čini hrabrim?

Slikovnice Heidi i Daniela Howartha inače jako volim i veselila sam se kad sam otkrila ovu malenu zbirku koju čine slikovnice Zašto se bojim?, Što me čini tužnim?, Što me čini sretnim? i Što me čini hrabrim?. Dosad smo pročitale dvije: Što me čini hrabrim? i Zašto se bojim?. Ova mi kornjača nešto nije baš sjela pa sam posudila Zašto se bojim? da vidim je li do mene ili do zbirke. Pa evo naše mini recenzije. 


Priča govori o maloj kornjači koja nakon rođenja, nakon izlaska iz svoje ljuske, svog jajeta, mora požuriti do mora i mora biti hrabra jer oko nje vrebaju opasnosti, a ona je, naglašava se, sasvim sama, bez mame i tate. Među morskim algama upozna još mnogo sebi sličnih kornjača i pratimo je dok ne ostari. Priču naravno prati mnoštvo ilustracija iz morskog svijeta i života kornjače. 



Pretpostavljam da bi se s malenom kornjačom trebalo poistovjetiti dijete koje se nađe u neobičnoj okolini i nepoznatoj situaciji, na primjer ostavljeno samo u vrtiću. Slikovnica bi ga trebala ohrabriti i ojačati mu samopouzdanje i vjeru u sebe. Malena kornjača uspije se dokopati mora, pronaći prijatelje i sretno živjeti i sam tekst prepun je ohrabrenja i pozitivnih poruka. 

Prema naslovu slikovnice, mislila sam da je ova priča isključivo usmjerena na dječje emocije, a kad ono u dodatku, sve samo nijedne riječi o strahu i hrabrosti. U dodatku se nalaze informacije o životu kornjača i pitanja za raspravu vezana uz životinje. Malo sam bila razočarana jer sam očekivala nešto korisno vezano uz strah i odvajanje od roditelja, nešto iskoristivo jer imam dijete koje se baš ne voli odvajati ni ići u vrtić.  Kao što rekoh, Howarthe inače volim, ali ne mogu si pomoći, ova mi je serija njihovih slikovnica jednostavno dosadna. Isti sam osjećaj imala i kad smo čitale Zašto se bojim?. Očekivala sam nešto korisno vezano uz emocije iz naslova, a ostala sam praznih ruku. Evenio slikovnice ipak nemaju premca kad su u pitanju dječje emocije.  
Ako tražite nešto kako biste prevladali strah kod djeteta, ovu mislim da možete preskočiti; ako vas zanimaju kornjače, onda je definitivno dobar odabir!

četvrtak, 22. kolovoza 2019.

Gospođica Škarica

Kad mi je usred noći iskrsnuo post ArTresor naklade o sniženju njihovih slikovnica, odmah sam krenula istraživati što bih mogla naručiti. I napravila sam narudžbu, a u košarici nije bila ova slikovnica. Negdje sam pročitala neki komentar u stilu da nije baš nešto. Onda sam je sljedeći tjedan posudila u knjižnici i moram vam reći, nama je baš posebna. Naravno da mi je bilo žao što je nisam uvrstila u narudžbu, ali nema veze, i ovako smo uživale. 



Na onižem brežuljku od papira, u malenoj kući od papira s krovom od papira i zidovima od papira, zavjesama od papira i namještajem od papira, živjela je sićušna dama - Gospođica Škarica. Sve, ama baš sve, u ovoj je slikovnici od papira, osim, naravno, škarica koje su metalne, ali se čuvaju u papirnatoj kutiji koju otključava papirnati ključić. Kad je u svom dvorištu pronašla jedan novi komad papira, gospođica se Škarica odmah bacila na rezuckanje. Napravila je balon kojim se vinula pod ljetne oblake, brodić kojim je plovila kroz papirnate valove, haljinu za večernju zabavu... ali sa svih se svojih papirnatih pustolovina vraćala svojoj papirnatoj kućici usamljena, nije imala kome ispričati o svojim papirnatim doživljajima... A kad joj je u dvorištu naraslo ogromno papir-stablo, odmah je izrezala hrpu životinja, ali ni to nije bilo dovoljno da se razveseli. Ostala su joj samo dva papira. Kako je riješila svoj problem, kako se oslobodila praznine koju je osjećala, vjerojatno naslućujete. Ali uzmite slikovnicu i pročitajte da vidite način na koji je realizirala svoju genijalnu ideju. 



Gospođica Škarica jedna je neobična priča o usamljenosti. Prije svega neobična zbog svojih ilustracija. Ilustracije su ovdje zapravo škarorezi. Svaki je predstavljen na pozadini različite boje, a napravljen je od običnoga bijelog papira. Ne možete vjerovati da je netko to zaista izrezao, toliko su precizni i prepuni detalja. Isprva sam mislila da će curki biti dosadni, ali uživala je u njima. Autorica je škaroreza grafička dizajnerica Naomi Shapira koje je za ilustraciju ove slikovnice uvrštena na Časnu listu IBBY-ja (International Board on Books for Young People). 

U ovom materijalizmu u kojem živimo gdje je samo bitno tko ima koliko i na što troši, jesmo li zaista sretni sa svim tim materijalnim? Natjerat će vas na razmišljanje ova Gospođica Škarica, ali takve obično i jesu slikovnice koje izdaje ArTresor naklada. Usrećuju li nas stvari više nego ljudi? Slikovnica je na tragu one "Nijedan čovjek nije otok, sasvim sam za sebe" i prenosi jednu divnu poruku koju bi svako dijete trebalo usvojiti. Što nam zaista vrijede sva blaga svijeta, ako na kraju nemamo nikoga s kime bismo to podijelili. Zvuči otrcano, znam, ali toliko je istine u toj otrcanosti. Može li papir, pardon, novac, zaista ispuniti prazninu i nadoknaditi toplinu zagrljaja, ljudski kontakt, razgovor i smijeh?  Pravi je biser ova slikovnica i definitivno je preporučujemo! 

Autorica je priče Nathalie Belhassen. 

četvrtak, 13. lipnja 2019.

Princeza i čarobnjak

Našli smo se u ružičastoj fazi princeza, kruna, Ane i Elze, jednoroga i šljokica. Među njima se našla šljokičasta i ružičasta Princeza i čarobnjak. Autorica je slikovnice poznata nam Julia Donaldson, a ilustratorica Lydia Monks, izdavač Profil, trenutno na sniženju.

Ovo je jedna nestereotipna slikovnica o princezi, koja sadrži elemente različitih već poznatih bajki. Princeza Eliza slavi rođendan, kad na proslavu uleti zli čarobnjak, pretvori cijelo slavlje u kamen, otme princezu te je zaključa u podrum svog mračnog dvorca. Ipak, pojavi se dobra vila koja baci čaroliju kojom je princeza dobila sedam prilika za bijeg:
"Princezi nek čarolija moja omogući
da mijenjanjem boje i oblika zbriše kući."
Pomalo podsjeća na Trnoružicu? Proslava na koju je nepozvana došla zla vila i bacila prokletstvo, ali je dobra vila ublažila kletvu, svi su zaspali kad se Trnoružica ubola, a ovdje su okamenjeni i sl. Princeza Eliza svaki se dan pretvori u neku novu životinju, ali je čarobnjak uspije pronaći, sve dok ga naposljetku ona ne nadmudri, jer bajke moraju imati sretan završetak, zar ne? 


Ova slikovnica na prvu odudara od svega što smo čitale od Julie Donaldson jer je uglavnom u prozi, rimovane su čarolije koje izriče ili čarobnjak ili dobra vila. To mi je bilo baš neobično i čak sam pomalo razočarana, nedostajali su mi stihovi. Ilustracije su divne, ali ja inače strašno volim Lydiu Monks. M. je, naravno, zapela na hrpi detalja: u tekstu stoji kako je Eliza upravo puhnula svijećice kad dođe čarobnjak, a na ilustraciji je torta s upaljenim svjećicama; zatim ju je mučilo zašto je Elizina haljina prljava kad je u podrumu i zašto čarobnjak ima pauke u podrumu i sl. Dakle, ilustracije definitivno otvaraju mjesta za razgovor, pogotovo ako i vaši klinci paze na sitnice. 

Tih sedam prilika koje je Eliza dobila za bijeg prati sedam dana u tjednu i sedam boja - što je vrlo domišljat način da s malenima bez imalo muke naučite i dane u tjednu i boje. Boje već dobro znamo, ali dane u tjednu nismo puno spominjali do sad. Otkad čitamo ovu slikovnicu ujutro obavezno pita koji je danas dan, koji je sutra dan, a koji je još sutra (misleći na prekosutra). 
Kao i sve bajke i ovdje se radi o borbi dobra i zla. Dobro, naravno, pobjeđuje, a najbolje je od svega što uopće nema princa na vidiku. Eliza se sama domislila kako nadmudriti čarobnjaka i sama je zaslužna za svoj bijeg pružajući tako ovoj slikovnici i dašak feminizma. 

četvrtak, 30. svibnja 2019.

Izgubio se jedan zeleni pas

Ova slikovnica dio je serije Pričam ti priču, odakle potječe i Oprostite, jeste li vi vještica o kojoj sam nedavno pisala. Autor je Pascal Biet, a izdavač Školska knjiga, slikovnica dolazi u tvrdom uvezu.








Djevojčica Sara ima psa, zamislite sad, zelene boje. Naravno, čuva ga u kući kao oko u glavi i ne dozvoljava mu da izlazi van što njega čini tužnim, nesretnim i usamljenim. Pa i on bi se igrao s ostalim psima i trčao po travi. Jednog dana Jakov, zeleni pas, iskoristi priliku te izađe van. Reakcije drugih psa na njegovu boju su sve samo ne očekivane. Jakovu sine odlična ideja te odluči uljepšati i sve ostale pse, a dok on priprema teren za svoju ideju, Sara ga traži i lijepi gradom oglase Izgubio se jedan zeleni pas. To je ukratko sadržaj ove slikovnice.



Biti drugačiji ponekad je zaista teško. I Sara je s pravom u strahu za Jakova. Ali isto nas tako ljudi, tj. u ovom slučaju psi, ponekad ugodno iznenade i kad očekujemo napade i osuđivanja, reagiraju potpuno suprotno, ljudski, znatiželjno. Jakov se također brinuo hoće li ga i kako će ga prihvatiti ostali psi kad je izašao, pa je vidio da vanjski svijet ne mora uvijek biti strašan i okrutan kakvim ga zamišljamo.



M. se slikovnica svidjela. Ona uvijek zapne za neki detalj, za neku stranicu. Tako je ovdje zapela na stranici gdje Jakov bere cvijeće. Pa ima stotinu pitanja: je li to njegovo dvorište, smije li gaziti travu, zašto bere cvijeće (jer njoj baka ne dozvoli da ga trga) i tako unedogled...
Sve u svemu, zgodnjikavo i lagano štivo, idealno za 3+. 

srijeda, 22. svibnja 2019.

Kad je Findus bio mali i izgubio se

Nisam dugo tipkala. Zaredale se neke virozice i problemi pa je sve ostalo bilo na čekanju. U trenucima depresije zbog toga što je malena opet nešto pokupila, naišla sam na super recenziju slikovnica iz serije o Pettsonu i Findusu. I naravno, dva klika mišem bila su dovoljna da dva dana kasnije držim neke od njih u rukama. Radi se o dvjema slikovnicama nagrađivanog švedskog pisca i ilustratora Svena Nordqvista, izdavač Planet Zoe. Slikovnice su Upoznajmo Pettsona i Findusa (79,00) te Kad je Findus bio mali i izgubio se (99,00). Planet Zoe daje neki popust ako naručite više slikovnica istog autora, a meni je super što je dostava iznad stotinjak kuna besplatna. 


Ako se želite upoznati s tim dvojcem, počnite s ovom slikovnicom jer ona govori kako je Pettson dobio Findusa. Starac Pettson se pijući kavu sa susjedom požalio da je usamljen te mu je ta ista susjeda donijela malog mačića u kutiji s naljepnicom "Findus zeleni grašak". Ako sam dobro odradila svoje Google istraživanje, Findus bi trebala biti švedska marka smrznutog povrća. Starac je, naravno, pretpostavio da je to mačiću ime. Njih se dvojica odmah sprijatelje, mačić čak jednog dana progovori (ništa čudno) i dobije zgodne zelene prugaste hlače koje stalno nosi. U knjizi ćete doznati u kakvoj se nevolji našao kad se nakon švrljanja dvorištem susreo s jazavcem te tko mu je pomogao da se vrati svom Pettsonu. Pojavljuju se tu još kokoši koje govore te mala čudna stvorenja po imenu mukle. 
Ono što vam mogu reći jest sljedeće: slikovnica ima puno teksta. Tata je tome doskočio tako da je svaku večer pročitao pola. Meni to nije uspjelo, natjerala me da čitam sve. M. će uskoro 4 (kud već?) i prati bez problema te ne primjećujem da joj je imalo zamorno. Dapače, strašno joj se sviđa.  Ima nešto šarmantno i privlačno u tom logičnom starčiću i simpatičnom mačiću. Ona doslovno vrišti od uzbuđenja na tog mačića: a vidi kud se sad sakrio, a gledaj gdje je sad, a što tu radi? Nimalo joj nije čudno što je mačić iznenada progovorio, nimalo ju ne zabrinjava odakle su se sad pojavile mukle i kakva su to stvorenja. Baš je oduševljena. Ilustracije su fantastične, živopisne i prepune detalja. Naravno, kod svakog će čitanja klinci uočiti neki novi pa ćete odgovarati na pitanja zašto Pettson ima šalicu ispod kreveta i zašto su mu papuče tako duge, kakvo je to oko na kutiji u vrtu i sl. 

Jednako je šarmantna i simpatična slikovnica Upoznajmo Pettsona i Findusa samo što je zbog manjeg formata, tvrdih stranica i puno manje količine teksta primjerenija i mlađim čitateljima. Pročitali samo je samo dva puta i M. više nije bila zainteresirana pa sam je za sad spremila. Puno joj se više sviđa ova verzija "za velike". 




Inače sve slikovnice iz serije postoje i u našoj knjižnici. Nikad ih nisam posudila baš zato jer mi se činilo da je previše teksta,  ali očito sam sad odabrala dobar trenutak pa se veselimo što ćemo uživati i u drugim pustolovinama ovog dvojca.  




četvrtak, 9. svibnja 2019.

Gdje se nalaze bajke

Zove se Gdje se nalaze bajke i u njoj možete na jednom mjestu saznati svašta o bajkama. Autorica je Libby Hamilton, ilustrirao ju je Tomislav Tomić, a prevela Petra Matić. Izdavač je Školska knjiga, 119 kn redovna cijena, trenutno 59,50. Kupila sam je, naravno, na sniženju. 


Ova je knjiga zamišljena kao vodič kroz bajke te u njoj možete pogledati tko sve od likova iz bajki živi u šumi, kakva se to opasna stvorenja mogu naći u njoj i kako se boriti protiv njih, što sve treba sa sobom nositi jedna vještica, koje su to najpoznatije ljepotice iz bajki i sl.  Najbolja je stvar, naravno, to što je taj pregled različitih bajkovitih likova, mjesta i događaja prepun prozorčića. Neki su toliko sitni da ih M. nije ni uočila, zaista morate pažljivo prstom prolaziti preko stranice. Ti prozorčići, očekivano, čine ovu knjigu pravim hitom među klincima. A i odraslima su prilično super. Uz to, u njoj imate i dvije mini slikovnice - Kraljević žabac te Ivica i Marica, jedan kotačić koji se vrti, zgodne zadatke koji traže od vas da nešto pronađete na stranicama i jedan trodimenzionalni prikaz sretnog kraja.  Jer kakva bi to bila slikovnica bez sretnog završetka? 



M. obožava slikovnice s prozorčićima pa je i ova bila pun pogodak. Često je znam naći u sobi da je sama uzme i samo lista i otvara te prozorčiće. A zaista ih je mnogo. Iako slikovnica referira i na neka bića i bajke koji mi još nismo čitale, uopće joj to nije predstavljalo problem. Preporučena dob je naznačena kao 4+, mi još uvijek nemamo 4, ali nam to nije ni najmanje smetalo.

nedjelja, 5. svibnja 2019.

Velika tvornica riječi

Zamislite svijet u kojem morate platiti za svaku riječ koju biste željeli izgovoriti. Bi li to bilo tako loše? Možda se ne bismo tako lako razbacivali njima. Možda bismo ih više cijenili i pažljivije birali. Takav svijet opisuje ova slikovnica. Zaista se divim ljudima koji su toliko maštoviti da mogu smisliti cijeli novi svijet, novu stvarnost. 

Autorice slikovnice su Agnes de Lestrade (tekst) i Valeria Docampo (ilustracije). Za prijevod je zaslužna Petra Matić. Izdavač je  ArTresor naklada, cijena 80 kn.

Velika tvornica riječi jedna je topla i dirljiva ljubavna priča smještena u svijet gdje se riječi proizvode u velikoj tvornici, svaku morate skupo platiti, neke odbačene možete pronaći u smeću ili ih ponekad uloviti mrežom za leptire. Samo tri lika dovoljna su da vam dočaraju sve probleme tog svijeta: dječak Fileas zaljubljen u djevojčicu Silvu i njegov konkurent bogati Oskar. Priča je ovo gdje su za ljubav dovoljne tri riječi. Trešnja. Prašina. Stolica. Priča u kojoj vam je lik koji izgovori one čarobne riječi "volim te" zapravo antipatičan. Stariji čitatelji lako će uočiti obrise našeg društva na stranicama slikovnice: ogroman jaz između bogatih koji se razbacaju svojim bogatstvom i siromašnih koji kopaju po smeću.


Ilustracije su također pogođene i prate priču. Tvornica je prikazana hladnim sivim nijansama, a dječak i djevojčica otkrivaju svoje osjećaje na stranicama gdje se prepliću tople nijanse crvene i smeđe.


Mojoj je M. trebalo ponešto objasniti. Mučilo ju je zašto bi netko bacio riječi u smeće i gdje je Fileas pronašao svoje. Na prikazu spiralnog stubišta Oskar joj se činio zastrašujućim naspram nježnih Fileasa i Silve. Osim toga, slikovnica joj se jako svidjela.

Ova će vam priča ukrasti srce. Zaista je pravi dragulj. Jedna od onih koje odmah poželite imati kod kuće i čitati svako malo. Slaba sam na tople ljubavne priče. Uživajte u ilustracijama. 



srijeda, 1. svibnja 2019.

Matovilko, operi svoju zlaćanu kosu!

Može li se djetetu oprati kosa bez problema? Kod nas trenutno nema vriske i dernjave, samo puno pregovora u kojem ćemo trenutku za vrijeme kupanja to izvesti. Ali češljanje! Češljanje je naša noćna mora. Češljala bi se jedino onom četkom za male bebe koja ni ne prođe kroz kosu. Sve ostalo je: "Ne, mamaaaa, čupa me!" A nije da ima gustu i dugačku grivu.

I tako odoh ja do knjižnice po pomoć. I našla sam je. Zove se Matovilko, operi svoju zlaćanu kosu!, autor je Steve Smallman, a ilustrator Neil Price. Ovo otkriće izdala je Turistička naklada, a može biti vaše za samo 49,90. Zvuči kao reklama? Zato jer i jest reklama! Moje se dijete napokon češlja bez problema.


Slikovnica pripada seriji Bajke koje su pošle po krivu. Radi se o nizu smiješnih i zanimljivih slikovnica, koje vam donose poznate bajke u novom i neočekivanom ruhu. Čitale smo i Tri praščića i prehlađeni vuk te Tko je dobar, a tko ne, Crvenkapice?, a Nisi ružno, pače! čuvamo još uvijek u ormaru dok ne dođe na red. Sve su nam super!

Priču o Matovilki vjerojatno znate. Ono što je ovdje odlično jest da je i ne znate, nema nikakve veze, jer  su bitni elementi ukratko prepričani na stranici ili dvije. Matovilka u ovoj priči odustaje od pranja i češljanja pa joj kosa postane grozna - masna, prljava, smrdljiva, prepuna kukaca i ušiju. Čak je i vještica odustala od penjanja.  U pomoć joj dolaze kraljevići, ali problem je popeti se po takvoj kosi. Tako jedan odustane čim je vidi, drugog napadnu uši (svrbi li vas odmah glava?), a treći se naoruža šmrkom, losionima i četkama te napokon uspije spasiti ne samo Matovilku nego i njenu frizuru. Najdraži mi je dio kad Matovilka pita: "Pretpostavljam da sad želiš da se vjenčamo?", a kraljević odgovara: "Ne, hvala, ali bih te rado ošišao." 




Cijela je serija ovih slikovnica jednostavno fantastična. Osim što su meni osobno urnebesno smiješne, svaka od njih na djeci primjeren način govori o nekom problematičnom području: o važnosti higijene, o nasilju među vršnjacima, o susretima sa strancima i slično. Većina djece predškolskog uzrasta već poznaje bajke na temelju kojih su nastale ove slikovnice pa će im poznati likovi u nepoznatim i iznenađujućim ulogama biti pravo osvježenje i iznenađenje.
A najbolje je od svega što nam ova slikovnica zaista i pomaže. Više nema trčanja hodnikom sa četkom u ruci da vrištećem djetetu prođem dva puta kroz kosu. Sad je ujutro dovoljno samo spomenuti sjećaš li se kako se Matovilkina kosa jako zapetljala jer se nije htjela četkati. Onda je Mirko morao donijeti puno četki i češljeva i duuuugo je češljati i jako ju je čupalo. I tako mi obavimo češljanje bez ikakvog problema.

ponedjeljak, 29. travnja 2019.

10 malih zvijezda

Ovu sam slikovnicu namijenila mini Slovuljku, ali ju je toddlerica prisvojila za sebe čim ju je vidjela. Zove se 10 malih zvijezda s podnaslovom Zabava s brojevima za male učenike. S engleskog ju je preveo Mate Maras, izdavač je Znanje, a cijena 69,00 kn. Podatke o autoru i ilustratoru ne nalazim.
Prilikom kupovine dvoumila sam se uzeti 10 malih zvjezdica ili 10 malih medvjeda, što je druga slikovnica iz serije. Na kraju je odluka ipak pala na zvjezdice, zbog naslovnice koja baš poziva na čitanje prije spavanja. 

Slikovnica je oblikovana tako da priču počnete sa 10 malih zvjezdica koje sjaje na nebu, zatim jedna po jedna padaju i tako odbrojavate unatrag do kraja slikovnice. Na svakoj je stranici to popraćeno sa dva stiha. Prate ih zaista preslatke ilustracije nježnih noćnih prizora životinja koje se spremaju na spavanje u raznolikim okruženjima: kravica i maleno tele na seoskom imanju, kit i njegovo mladunče na moru, majmunčići u džungli, pingvini na ledu i slično - sve pod nebom obasjanim zvijezdama. Na samom kraju, na spavanje odlaze zvijezde, a proviruje sunce i sviće novi dan. 
Najbolja stvar u ovoj slikovnici po meni su ilustracije - baš su bajkovite i nježne, idealne za čitanje prije spavanja kad se M. stisne k meni baš kao mladunčad svojim mamama na ilustracijama. Prijevod mi na mjestima djeluje nekako arhaično. Vjerujem da je teško prevoditi slikovnice, a pogotovo rimovane, ali, eto, to bi bila moja zamjerka. Ne znam kakva je što se toga tiče slikovnica 10 malih medvjeda , jer je nisam ni stigla prolistati u knjižari. Svi koji su god uzeli ovu slikovnicu u ruke u mojoj kući u proteklih tjedan dana, bilo djeca bilo odrasli, svi su pitali zašto ne svira ili gdje se upali? Te zvjezdice baš djeluju kao mali gumbići koji bi mogli nešto odsvirati, ali na žalost, ovo nije takva slikovnica. Zvjezdice su baš pravi mamac za prstiće i jednostavno ih morate dodirnuti.

Unatoč mojim zamjerkama,  M. je obožava, a ona je ipak glavni recenzent, pa tako mi i dalje svaku večer čitamo i brojimo i gledamo koja je to zvijezda pala, i još malo brojimo, sve dok ne utonemo u san.

četvrtak, 25. travnja 2019.

Sofija sova - čuvarica snova

Koraljka Milun dobro nam je poznata kao autorica zanimljive slikovnice Zmaj Škakljaj. Čitale smo je prošlo ljeto i preporučamo je. Tako da sam očekivala da će nam se i ova svidjeti. I bila sam u pravu. 

Dakle, autorica je Koraljka Milun, ilustracije potpisuje Maja Pušić Čerić, izdavač Ibis grafika, cijena je 70 kn i dolazi u tvrdom uvezu.  

Priča govori o ostarjeloj sovi koja danju spava, a noći provodi na hrastu i huče. Pomalo je razočarana, osjeća se beskorisnom - stara je i više ne može ništa osim hukati. Hrast joj daje savjet da pokuša osluškivati oko sebe (valjda mu je bilo dosta njenog hukanja 😊) i tako Sofija sluša i upamti raznorazne priče. Između ostalog, čuje i djecu iz obližnjeg gradića - djeca se boje mraka, žele priču za laku noć. Sofija im odluči pomoći pa nošene sjemenkama maslačka šalje krijesnice da im svijetle i usput im pričaju Sofijine priče. Tako je sova Sofija pronašla svrhu i ispunjenje u životu - postala je čuvarica snova:  
O malena djeco, šaljem vam glas,
znam da se bojite i mislim na vas.
Priču vam šalje Sofija sova,
zanimanje novo - čuvarica snova.
Što nam se ovdje sviđa? Sviđa nam se sama ideja koja stoji iza ove priče. Ideja o tome da sova Sofija šalje krijesnice koje svijetle djeci i pričaju im njene priče. Kombinacija sova - krijesnice - maslačak, a sve s namjerom da čuvaju djecu od mraka i čudovišta, prilično mi je simpatična. Uvodni dio, prva stranica koju sam i uslikala, baš je pogođena s tim kratkim rečenicama. Mislim da bi ovo trebalo uvaliti bakama da čitaju - priča o sovi koja je pronašla ispunjenje čak i u starosti, kad se osjećala nemoćnom i nikome korisnom, bi im mogla biti zgodna i možda motivirajuća. Ilustracije su također odlične - kombinacija olovke, pastela, izrezanih kolaž papirića koje na mjestima izgledaju kao da su djeca crtala - to nam je baš bilo neobično pa prema tome i zanimljivo. 


Ipak, imamo jednu zamjerku. Imam dojam da je mojoj slušateljici uvodni dio mrvicu predugačak i zamoran. Kad se krijesnice uključe u priču, pažnja joj je na slikovnici sto posto,  a do tad baš i ne. Suprug je također čitao i slaže se sa mnom, taj dijalog između hrasta i Sofije nekako se odužio. Isto tako na dijelu gdje se spominju čudovišta u mraku ja nešto preskočim i malo skratim jer još nismo došli u fazu da se boji mraka, niti da misli da su u mraku čudovišta pa joj ne želim ni usađivati takve ideje. Osim tog dužeg uvodnog dijela, slikovnica joj se jako sviđa. A i meni. Pozdrav!

petak, 19. travnja 2019.

Riječ-dvije o bajkama

Čitate li bajke? U moru raznoraznih šarenih slikovnica koje možemo pronaći, imate li vremena za običnu Pepeljugu ili Crvenkapicu? Mi ih obožavamo! Bajke su dio našeg čitalačkog života od prvih susreta s knjigama i ovaj sam osvrt zamislila kao predstavljanje svih zbirki koje mi posjedujemo (nema ih toliko puno, ne brinite) kako biste uočili koje su razlike te možda odlučili je li nešto primjereno za vas i vaše dijete. Poredala sam ih prema uzrastu, od onih koje se meni čine primjerenima za najmlađe pa na dalje. Uz svaku navodim ono što bi meni koristilo prilikom kupnje takvih zbirki preko Interneta - sadržaj, da znam koje bajke sadrži, i sliku, da vidim koliko ima teksta.

Najdraže bajke

Tekst: pripremila Blanka Pašagić
Ilustracije: Carlos Busquets
Broj bajki: 14
Izdavač i cijena: Naša djeca /  94,50 kn 


Ovo nije prva knjiga bajki koju posjedujemo, ali je prva s kojom smo nekako započeli i ušli u svijet bajki. Zašto? Zato jer je teksta vrlo malo. Zbog male količine teksta i oni najmanji čitači mogu pratiti radnju te pritom uživati u ilustracijama - a one su bogate i šarene, sve je puno boja i nema ni trunke bjeline ni praznog prostora, podsjetilo me na horror vacui sa satova likovnog u srednjoj. 
Što se tiče samog sadržaja, bajke su očito ogoljene, ali je osnovna nit, ona osnovna priča, svugdje sačuvana. Kod, na primjer, Pepeljuge, nema onog uvoda u tome kako joj se otac oženio zlom ženom i sl., već radnja počinje time što Pepeljuga dobiva naređenja zle maćehe i čisti. Ali svi ostali elementi koje vežete uz Pepeljugu su tu - i dobra vila, i cipelice, i isprobavanje iste. U ovoj zbirci vukovi ne izgledaju prestrašno, vještice nisu tako jako ružne, nema krvavih scena ni previše nasilja ni u tekstu, a ni na ilustracijama. Ovu sam zbirku izabrala jer mi se činila prikladnom za dijete mlađeg uzrasta, i nisam pogriješila. Iščitale smo je uzduž i poprijeko i još je uvijek čitamo.

 
Crvenkapica i druge bajke (Najdraže bajke za laku noć)
Tekst: pripremio Filip Kozina
Ilustracije: vidi na fotki
Broj bajki: 5
Izdavač i cijena: Naša djeca /  69,60 kn


 Ovu smo kupili neplanirano. Trebalo nam je samo desetak minuta da na miru popijemo kavu s nekim koga nismo dugo vidjeli. Tješim se da je bolje da podmitimo dijete slikovnicom nego mobitelom.
Broj bajki je ovdje puno manji, samo ih je pet. Količina teksta je nešto veća nego u prvoj zbirci, priča malo šira, ali i dalje primjerena najmlađima. Nasilnih scena ni rečenica praktički nema: vuk zatvara baku u ormar, Crvenkapica mu izmakne, a lovac potjera vuka samom svojom pojavom. Meni je ova posebno draga jer kad je M. progovorila i jezik joj se razvezao, primijetila sam da zna cijele rečenice napamet.

Najljepše bajke braće Grimm

Tekst: prepričala Stefania Leonardi Hartley, prevela Hana Greta Matković
Ilustracije: Valentina Moscon, Illary Casasanta, Fabiano Fiorin, Federica Nuccio, Roberta Vottero, Laura Sighinolfi, Luca Poli, Giovanni Abeille, Francesca Pesci, Michele Bizzi, Francesca Costa, Laura Rigo, Elisa Enedino
Broj bajki: 15
Izdavač i cijena: Znanje /  99,00 kn - trenutno 69,00



Čak i prije navršene tri godine, počeli smo čitati Najljepše bajke braće Grimm. Od istog izdavača i na isti način pripremljene možete pronaći i Perraultove bajke. Njih smo posudile iz knjižnice i također pročitale. Možda će vam se kad ih budete listali činiti da ima dosta teksta, ali font kojim su tiskane je prilično velik, pa recimo da se radi o optičkoj varci:-) Sviđa mi se što su dijelovi bajki u stihovima. Neću reći da mi to razbije monotoniju čitanja jer mi bajke nisu dosadne, ali zgodno je i moje dijete to voli i već sa mnom recitira te stihove. Za one osjetljive - ni ovdje nema nasilnih ilustracija.



Čarobna škrinja bajki i priča (Andersen, braća Grimm i Perrault)

Tekst: prepričala Melanie Joyce
Ilustracije:Diane Le Feyer
Broj bajki: 25
Izdavač i cijena: Naša djeca /  136, 40 kn





Ovo smo poklonili našoj drečavici za treći rođendan i iako će uskoro biti i godina dana što je ova knjiga na polici, još nismo pročitali sve. Ona stalno bira jedno te iste bajke iz ove knjige i jednostavno je ne mogu nagovoriti na druge. Bajke su ovdje duže, više je opisa, više detalja, manji font - rekli bismo jedna ozbiljnija slikovnica. Možda je vuk iz Crvenkapice ovdje mrvicu strašniji, drvosječa maše opasnom sjekirom, a vještice su ovdje ipak nešto ružnije, ali su još uvijek miljama daleko od strašnih. Kod ove mi se zbirke osobito sviđaju ilustracije i uvez. Uvez je bajkovit, isprepliće se ružičasto i zlatno i ima vezice sa strane. Mislim da je ovo baš divan poklon za bilo koju djevojčicu. 



Braća Grimm - Bajke - Ilustrirano cjelovito izdanje

Tekst: braća Grimm
Ilustracije: Vladimir Stanković (3d), Tom Duxbury
Broj bajki: 6
Izdavač i cijena: Školska knjiga /  139,00 kn - trenutno 69,50



Čitala sam o ovoj slikovnici na blogu Mali čitači, ali nikako nisam uspjela učitati fotografije iz tog osvrta. Ipak sam naručila ovu zbirku i ostala pozitivno iznenađena. Neću se sad sramotiti, ali kad sam pročitala 3d ilustracije, u svojoj sam glavi zabrijala nešto sasvim deseto. Ovo definitivno nije za one koji traže zbirke sa čim manje nasilja. Nismo ih pročitale sve, samo dvije (Crvenkapicu i Ivicu i Maricu), ali nisam primijetila da je M. bila šokirana, iznenađena, zgrožena niti išta od toga. A baš me zanimala njena reakcija. Već po naslovnici vidite da je to malo jeziva zbirka, tamna, mračna, čak joj je i format neobičan. I ilustracije su pomalo groteskne i strašne... ipak su to priče vrlo bliske originalnim verzijama. Ovdje nema nikakvog spremanja bakice u sanduk ili ormar. Vuk proguta bakicu, a zatim i Crvenkapicu, a još k tome dobijete i 3d prikaz izvlačenja bake iz trbuha. Ima puno više teksta, a manje ilustracija i gotovo svaka bajka ima i jednu trodimenzionalnu ilustraciju. M. je, naravno, svaki dan otvara i lista, pa gleda pa ispituje što je sad to. Traži da joj čitam, ali najviše zbog tih 3d ilustracija. 




Najljepše bajke svijeta

Ilustracije: Zdenko Balabanić, Zlata Bilić, Josip Generalić, Aleksandar Marks, Danica Rusjan, Zdenko Svirčić, Josip Vaništa
Broj bajki: 20
Izdavač i cijena: Školska knjiga /  180,00 kn




I posljednja, ali ne najmanje važna! Budi mi uspomene ova zbirka i jako je jako volim. Najljepše bajke svijeta, jednom sam je čak i spomenula na Facebooku. 20 prekrasnih bajki,  od Crvenkapice i Snjeguljice preko Šume Striborove do Kozara Giona i Rascvjetane ruže za koje vjerojatno nikad niste ni čuli. Prvi je put izdana davne 1971. Sjećam je se kad sam bila malena, znala sam je od korica do korica, ali je nestala bez traga u raznim selidbama. Svoj antikvarijatski primjerak dobila je moja djevojčica na poklon prije 2 godine, a veseli me da se opet može pronaći . Posebnu vrijednost ima zbog prekrasnih ilustracija koje potpisuju poznati hrvatski slikari poput Josipa Generalića, Josipa Vanište, Danice Rusjan i drugih.  Mi smo pročitale jedino Crvenkapicu iz ove zbirke - jer je najkraća - i tekst je gotovo identičan kao u gornjoj zbirci. Ima puno teksta sitnog fonta, tako da ovu zbirku čuvamo za kasnije.





Nadam se da vam je ovaj pregled bio koristan! Vama, koji ste izdržali do kraja! Sretan Uskrs svima želi Slovuljko!




 

utorak, 16. travnja 2019.

Nauči kako postati oprezan uz mišicu Mašu

Neke knjige su nam drage jer su prekrasno ilustrirane. Neke imaju super priču i literarnu vrijednost. Neke pak su nam posebne zbog uspomena koje nas vežu uz njih. U nekolicinu takvih spada i ova nestašna mišica Maša o kojoj danas tipkam. Društvo joj čine zečić Karlo i Priče s Voćne farme (Planet Zoe), ali o njima nešto drugi put. Uz te je slikovnice moja mala mišica progovorila. Nije ni bila tako mala, jer joj je dugo trebalo da počne, već nas je sve zabrinula. Zato se i s veseljem sjećam ove slikovnice i kako smo skakali od sreće za svaki no za nož ili mi za miš.


Radi se o slikovnici iz zbirke Živimo zajedno. Puni joj je naziv Nauči kako postati oprezan uz mišicu Mašu, autorica je Adrienne Heymans, ilustratorica Pauline Casters, a izdavač Turistička naklada, cijena 39,90 kn. Uz ovu, u zbirci se nalaze još tri slikovnice: Nauči biti uredan uz medvjedića Brunda, Nauči se lijepo ponašati uz majmunčića Kokola i Nauči poštivati prirodu uz kravicu Šaricu. Meni se možda najviše sviđa medvjedić Brundo koji je toliko prljav da do kraja priče (spoiler alert!) ni ne znate da je on zapravo bijeli medvjed. Tražeći cijenu slikovnica, otkrila sam da su zbirci dodane još četiri slikovnice: Nauči biti pristojan uz slonka Tonka, Nauči slušati uz kokicu Jelicu, Nauči igrati pošteno uz vodenkonja Grgu i Nauči kako se ponašati za stolom uz Jerka vjeverka. Njih, nažalost, još nema u našoj knjižnici.  


U svakoj se slikovnici u zbirci javlja jedan glavni životinjski lik koji vaše mališane kroz zgodnu osnovnu priču uči nešto svakodnevno, opipljivo i životno. Tako je Maša jedna strašno nespretna i neoprezna mišica koja odlazi u veliki grad posjetiti stariju rođakinju Neru gdje nauči da ne smije dirati utičnice ni vruće stvari na štednjaku, kako opasni mogu biti noževi, kako pažljivo prijeći cestu i slično.


Sve u svemu, u ovim slikovnicama možete pronaći zgodne i korisne lekcije o svakodnevnim situacijama, a ispričane su na duhovit i djeci primjeren i zanimljiv način. Ilustracije su konkretno ovdje u Mišici Maši šarene i prepune detalja, što je također povod za razgovor (u našem slučaju je bilo Pokaži sat, pokaži mlijeko...). A na kraju slikovnice još dodatno možete naći popis svih savjeta! Pročitale smo ih četiri i sve su nam zanimljive, ali izdvajamo mišicu jer nas uz nju vežu lijepa sjećanja i uspomene.